ARCHIWUM

1. R@Port

plakat 1 r@port

Zaczynaliśmy w 2006 roku.
Wówczas zwycięzcą został spektakl MADE IN POLAND Przemysława Wojcieszka w reżyserii autora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy z brawurową kreacją Eryka Lubosa. Widzowie dosłownie wisieli na ławkach i rusztowaniach hali przy ulicy Polskiej, gdzie prezentowany był spektakl.

2. R@Port

plakat 2 r@port

2007 rok
Główną nagrodę Festiwalu otrzymał BÓG NIŻYŃSKI autorstwa i w reżyserii Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin z Supraśla. Jury, po raz pierwszy dokonało podziału nagrody, przyznając pozostałe dwa, równorzędne laury dla przedstawień OSOBISTY JEZUS Przemysława Wojcieszka w reżyserii autora zrealizowanego w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy oraz głośnemu przedstawieniu BOMBA autorstwa i w reżyserii Macieja Kowalewskiego.

3. R@Port

plakat 3 r@port

2008 rok

Jury przyznało Nagrodę Główną Festiwalu przedstawienia ŻYD autorstwa Artura Pałygi w reżyserii Roberta Talarczyka z Teatru Polskiego w Bielsku – Białej oraz dwa równorzędne wyróżnienia dla twórców przedstawienia WIERSZALIN. REPORTAŻ O KOŃCU ŚWIATA według Włodzimierza Pawluczuka w adaptacji i reżyserii Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin w Supraślu oraz przedstawieniu 1612 autorstwa Jeleny Greminy, Krzysztofa Kopki, Maksima Kuroczkina i Jewgienija Kazaczkowa w reżyserii Michaiła Ugarowa, Krzysztofa Kopki i Rusłana Malikowa w wykonaniu teatrów: Ad Spectatores pod wezwaniem Calderona z Wrocławia oraz Teatru doc. z Moskwy. [foty]

Po raz pierwszy przyznano także Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, której laureatką została Magda Fertacz za tekst TRASH STORY

4. R@Port

Rysunek1

2009 rok

Nagrodę Główną Festiwalu otrzymał spektakl WSZYSTKIE RODZAJE ŚMIERCI Artura Pałygi na podstawie SIDDHARTY Hermana Hessego w reżyserii i opracowaniu muzycznym Pawła Passiniego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Zaś dwa równorzędne wyróżnienia: przedstawienie WALIZKA Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego z Teatru Polskiego w Poznaniu oraz FOTOGRAFIE na podstawie opowiadań Janusza Andermana w reżyserii Pawła Kamzy z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Dodatkową nagrodę otrzymali twórcy przedstawienia SZAJBA Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii i opracowaniu muzycznym Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Decyzje Jury i podział nagrody wzbudziły wiele kontrowersji i spowodowały ostateczny zapis o niepodzielności nagrody.

5. R@Port

plakat 5 r@port

2010 rok

Po raz pierwszy zwyciężył duet teatralny Paweł Demirski, Monika Strzępka. Główną Nagrodę otrzymało ich przedstawienie pt. NIECH ŻYJE WOJNA!!! z Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

6. R@Port

plakat 6 r@port

2011 rok

Jury postanowiło przyznać Główną Nagrodę Teatrowi IMKA z Warszawy za spektakl GENERAŁ Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality.

7. R@Port

plakat 7 r@port patryk kościelniak

2012 rok

Po raz drugi w historii R@Portu nagrodę główną otrzymują Paweł Demirski i Monika Strzępka za spektakl W IMIĘ JAKUBA S. zrealizowany w Teatrze Dramatycznym miasta stołecznego Warszawy im. Gustawa Holoubka i Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.

8. R@Port

plakat 8 r@port

2013 rok

Zwycięża DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW, MÓWIĄCYCH PO POLSKU Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.

9. R@Port

plakat 9 r@port

2014 rok

Jury przyznaje Główną Nagrodę twórcom spektaklu CARYCA KATARZYNA w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Przy czym jeden z jurorów, Tomasz Mościcki, zgłasza votum separatum w sprawie przedstawienia CARYCA KATARZYNA motywując: Nawet najbardziej ekstrawagancki światopogląd nie zwalnia twórcy z nadania mu scenicznej formy, a z pewnością wyklucza zadawanie gwałtu odbiorcy.

WAŻNE INFORMACJE:

Rozmowy z autorami i reżyserami sztuk pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz Drewniak



W tym roku po raz pierwszy na swój ulubiony spektakl głosuje TAKŻE PUBLICZNOŚĆ
więcej informacji



zwycięski projekt plakatu
autor: Michał Tadeusz Golański