Zaczynaliśmy w 2006 roku.
Wówczas zwycięzcą został spektakl MADE IN POLAND Przemysława Wojcieszka w reżyserii autora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy z brawurową kreacją Eryka Lubosa. Widzowie dosłownie wisieli na ławkach i rusztowaniach hali przy ulicy Polskiej, gdzie prezentowany był spektakl.
2007 rok
Główną nagrodę Festiwalu otrzymał BÓG NIŻYŃSKI autorstwa i w reżyserii Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin z Supraśla. Jury, po raz pierwszy dokonało podziału nagrody, przyznając pozostałe dwa, równorzędne laury dla przedstawień OSOBISTY JEZUS Przemysława Wojcieszka w reżyserii autora zrealizowanego w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy oraz głośnemu przedstawieniu BOMBA autorstwa i w reżyserii Macieja Kowalewskiego.
2008 rok
Jury przyznało Nagrodę Główną Festiwalu przedstawienia ŻYD autorstwa Artura Pałygi w reżyserii Roberta Talarczyka z Teatru Polskiego w Bielsku – Białej oraz dwa równorzędne wyróżnienia dla twórców przedstawienia WIERSZALIN. REPORTAŻ O KOŃCU ŚWIATA według Włodzimierza Pawluczuka w adaptacji i reżyserii Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin w Supraślu oraz przedstawieniu 1612 autorstwa Jeleny Greminy, Krzysztofa Kopki, Maksima Kuroczkina i Jewgienija Kazaczkowa w reżyserii Michaiła Ugarowa, Krzysztofa Kopki i Rusłana Malikowa w wykonaniu teatrów: Ad Spectatores pod wezwaniem Calderona z Wrocławia oraz Teatru doc. z Moskwy. [foty]
Po raz pierwszy przyznano także Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, której laureatką została Magda Fertacz za tekst TRASH STORY
2009 rok
Nagrodę Główną Festiwalu otrzymał spektakl WSZYSTKIE RODZAJE ŚMIERCI Artura Pałygi na podstawie SIDDHARTY Hermana Hessego w reżyserii i opracowaniu muzycznym Pawła Passiniego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Zaś dwa równorzędne wyróżnienia: przedstawienie WALIZKA Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego z Teatru Polskiego w Poznaniu oraz FOTOGRAFIE na podstawie opowiadań Janusza Andermana w reżyserii Pawła Kamzy z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Dodatkową nagrodę otrzymali twórcy przedstawienia SZAJBA Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii i opracowaniu muzycznym Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Decyzje Jury i podział nagrody wzbudziły wiele kontrowersji i spowodowały ostateczny zapis o niepodzielności nagrody.
2010 rok
Po raz pierwszy zwyciężył duet teatralny Paweł Demirski, Monika Strzępka. Główną Nagrodę otrzymało ich przedstawienie pt. NIECH ŻYJE WOJNA!!! z Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.
2011 rok
Jury postanowiło przyznać Główną Nagrodę Teatrowi IMKA z Warszawy za spektakl GENERAŁ Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality.
2012 rok
Po raz drugi w historii R@Portu nagrodę główną otrzymują Paweł Demirski i Monika Strzępka za spektakl W IMIĘ JAKUBA S. zrealizowany w Teatrze Dramatycznym miasta stołecznego Warszawy im. Gustawa Holoubka i Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.
2013 rok
Zwycięża DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW, MÓWIĄCYCH PO POLSKU Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.
2014 rok
Jury przyznaje Główną Nagrodę twórcom spektaklu CARYCA KATARZYNA w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Przy czym jeden z jurorów, Tomasz Mościcki, zgłasza votum separatum w sprawie przedstawienia CARYCA KATARZYNA motywując: Nawet najbardziej ekstrawagancki światopogląd nie zwalnia twórcy z nadania mu scenicznej formy, a z pewnością wyklucza zadawanie gwałtu odbiorcy.